Sports

Senior games keep Bremerton young

Nicolas Holt, left far court, and David Hansen, right far court, battle their way to a silver medal in the Pickleball competition. Participation in Pickleball tripled in this year’s Senior Games. - Photo by James Mange
Nicolas Holt, left far court, and David Hansen, right far court, battle their way to a silver medal in the Pickleball competition. Participation in Pickleball tripled in this year’s Senior Games.
— image credit: Photo by James Mange

The fourth annual West Sound Bremerton Senior Games ran all last week, and the final numbers were impressive. More than 200 athletes age 50 and over hit the courts, pool, track, lanes and links, looking to qualify for the state senior games coming late this month in Olympia, Tumwater and Lacey.

Pickleball proved to be the fastest growing sport in the games, with participation tripled over last year. Disc golf made its debut this year, and numbers are bound to grow there as well

More than 300 people attended the banquet at the end of the games last Saturday at the Sun Pavilion at the Fair Grounds. The banquet was catered by Outback Steakhouse, and attendees were entertained by the Sunshine Singers and the Kitsap Kickers dance troupe.

Tennis

Men’s Singles

50-54 Gold Mike Anderson

55-59 Gold Dan Mansfield

60-64 Gold Edgar Rulloda

65-69 Gold Dan Austad

75-79 Gold Ted Waterhouse

Gold John Stanley

Men’s Doubles

60-64 Gold Doug Whittle and

Lan Johnson

70-74 Gold Jerry Small and

Clark Sheridan

75-79 Gold Harry Bitner and

Ted Waterhouse

8-Ball Pool

50-54 Gold Larry Noga

Silver Dale Thoemke

60-64 Gold Gerald Jenkin

Silver Larry Taylor

64-69 Gold Jim Wenzel

70-74 Gold Ruggles Larson

80-84 Gold Dave Duey

Silver Bill Hazlett

Bronze Vince Spinelli

Overall winners

Gold Jim Wenzel

Silver Larry Noga

Bronze Gerald Jenkin

Bowling

Women’s Singles

55-59 Gold Carol Courregas

Silver Bev Phillips

60-64 Gold Lynda Mason

Silver Gail Coleman

Bronze Linda Hofland

65-69 Gold Claudine Bennett (scratch)

Gold Judy Gilyeat

Silver Bonnie Weich

Bronze Rosie Williams

75-79 Gold Emilee Avery

80-84 Gold Myrt Kressin

Women’s Doubles

55-59 Gold Carol Courregas

and Lynda

Mason

Silver Bev Phillips and

Claudine Bennett

60-64 Gold Linda Hofland

and Lynda

Mason

65-69 Gold Bonnie Weich

and Judy Gilyeat

75-79 Gold Emilee Avery and

Myrt Kressin

Men’s Singles

55-59 Gold Hershel Collins

60-64 Gold Paul Rand

65-69 Gold James Hofland

Silver Richard Mooty

Bronze Dennis Yates

70-74 Gold Art Hall (scratch)

Gold Gary Williams

Silver Roy Benz

75-79 Gold Bill Hammer

80-84 Gold Glenn Gilyeat

Silver Del Reed

85-89 Gold Jerry Fisher

Gold Louis Kheriaty

Men’s Doubles

55-59 Gold James Hofland

and Hershel

Collins

Silver Richard Mooty

and Hershel

Collins

60-64 Gold Paul Rand and

James Hofland

Silver Del Reed and

Larry Strege

65-69 Gold Dennis Yates

and Roy Benz

70-74 Gold Glenn Gilyeat

and Gary

Williams

Mixed Doubles

55-59 Gold Carol Courregas

and Paul Rand

(Scratch)

Silver Carol Courregas

and Roy Benz

(Scratch)

Gold Emilee Avery

and

Hershel Collins

Silver Bev Phillips and

Dennis Yates

60-64 Gold Linda

and James

Hofland

Silver Lynda Mason

and Dick

Swanson

Bronze Gail Coleman

and Art Hall

65-69 Gold Bonnie Weich

and Louis

Kheriaty

Silver Claudine Bennett

and Del Reed

Bronze Rosie and Gary

Williams

Gold Judy and Glenn

Gilyeat (Scratch)

Silver Myrt Kressin and

Richard Mooty

(Scratch)

70-74 Gold Myrt Kressin and

Roy Benz

80-84 Gold Myrt Kressin and

Jerry Fisher

Racquetball

Men’s Doubles

55-59 Gold Ronnie Hathaway

and Jerry

Robison

Silver Mike Haller and

Pat Connors

Bronze Jack Russell and

Pete Sagasi

Men’s Singles

50-54 Gold Brian Miller

55-59 Gold Mike Haller

Silver Bob Standley

Bronze Ronnie

Hathaway

60-64 Gold Pat Connors

Silver Jerry Robison

Bronze Jack Russell

65-69 Gold Abe Batista

Silver Chuck Huff

70-75 Gold Abe Batista

Silver John Stanley

Women’s Singles

60-64 Gold Boni Dailey

Disc Golf

Novice Women’s

55-59 Gold Cathy Cohoon

– score 66

Novice Men’s

55-59 Gold John Cohoon

– score 60

Open Men’s

55-59 Gold Dave Rice

– score 58

3-on-3 Basketball

AGES: 50-54

Gold - Total Package:

Kim Atwater

Cal Ormiston

Leonard Barnes

Jeff Nilson

Silver - City League Hoopsters:

Larry Wischoefer

Clarke Whitney

Bruce Dykeman

Mark Kuhlman

Sergio Del Reyes

AGES 65-69

Gold

Tom Clark

Will Maupin

Bob LaFountaine

Free Throw Contest

AGE 50-59;

Gold Kim Atwater

Silver Leonard Barnes

Bronze Bruce Dykeman

AGE 60-69;

Gold Tom Clark

Silver Doug Woollen

Bronze Gary Anderson

Hot Spot Contest

AGE 50-59;

Gold Kim Atwater Silver Bruce Dykeman Bronze Leonard Barnes AGE 60-69;

Gold Sergio Del Reyes Silver Doug Woollen Bronze Gary Anderson

5K Run/Walk

Women

50-54 Gold Paula Scott

Silver Tiare Bailey

55-59 Gold Lynda Aoki

Silver Janet Emery

Bronze Carol Jackson

60-64 Gold Marialis Jurges

Silver Lois Peterson

65-69 Gold Jean Cornwell

Silver Aiko Diehl

Bronze Georgia Gail

70-74 Gold Gabrielle

Hickling

75-79 Gold Chloe Parr

Men

50-54 Gold David Harris

Silver Michael Lapointe

Bronze Pete Porter

55-59 Gold John Emery

Silver Tim Scott

Bronze Nick Bailey

60-64 Gold John Sherrill

Silver Dan Austad

Bronze Noel McCarter

65-69 Gold Bill Powers

Silver Glen Jurges

Bronze Jimmy Smith

70-74 Gold Ruggles Larson

75-79 Gold Jack McCarn

Table Tennis

Singles

50-54 Gold Ken Quitugua

Silver Karen Lam

Bronze Donna Wilder

55-59 Gold Larry Chinn

Silver Jmac Blumenthal

Bronze Phillip Lam

60-64 Gold Richard Chang

Silver Larry Taylor

65-69 Gold Jim Lovelace

Silver James Wenzl

70-74 Gold Wes Wolfe

Silver Craig

Mecklenburg

75-79 Gold Ted Waterhouse

Overall Gold Ken Quitugua

Silver Wes Wolfe

Bronze Larry Chinn

Men’s Doubles

50-54 Gold Lovelace/

Quitugua

55-59 Gold Chinn/Lam

Silver Blumenthal/

Ficarra

Bronze Chang/Torres

60-64 Gold Taylor/Wenzl

70-74 Gold Mecklenburg/

Wolfe

Overall Gold Chinn/Lam

Silver Mecklenburg/

Wolfe

Bronze Quitugua/

Lovelace

Women’s Doubles

50-54 Gold Wilder/Lam

Mixed Doubles

50-54 Gold Chinn/Wilder

Silver Lam/Lam

Track and Field - Women

High Jump

50-54 Gold Rose Pittman

55-59 Gold Lynda Aoki

65-69 Gold Jean Cornwell

Long Jump

50-54 Gold Rose Pittman

55-59 Gold Lynda Aoki

65-69 Gold Jean Cornwell

Silver Janice Bradley

Bronze Aiko Diehl

Shot Put

50-54 Gold Rose Pittman

55-59 Gold Lynda Aoki

Silver Carol Jackson

Bronze Janet Emery

60-64 Gold Carrie Ries

65-69 Gold Janice Bradley

Silver Jean Cornwell

Bronze Aiko Diehl

Discus

50-54 Gold Rose Pittman

55-59 Gold Lynda Aoki

Silver Carol Jackson

60-64 Gold Carrie Ries

65-69 Gold Janice Bradley

Silver Jean Cornwell

Bronze Aiko Diehl

50 meter dash

50-54 Gold Rose Pittman

55-59 Gold Lynda Aoki

Silver Janet Emery

Bronze Carol Jackson

60-64 Gold Carrie Ries

65-69 Gold Jean Cornwell

Silver Janice Bradley

Bronze Aiko Diehl

100 meter dash

55-59 Gold Lynda Aoki

Silver Janet Emery

Bronze Carol Jackson

65-69 Gold Jean Cornwell

Silver Aiko Diehl

Bronze Janice Bradley

75-79 Gold Chloe Parr

200 meter dash

50-54 Gold Rose Pittman

55-59 Gold Lynda Aoki

Silver Janet Emery

Bronze Carol Jackson

65-69 Gold Aiko Diehl

Silver Jean Cornwell

400 meter run

55-59 Gold Lynda Aoki

Silver Janet Emery

Bronze Carol Jackson

65-69 Gold Aiko Diehl

800 meter run

50-54 Gold Rose Pittman

55-59 Gold Lynda Aoki

Silver Janet Emery

Bronze Carol Jackson

60-64 Gold Carrie Ries

65-69 Gold Jean Cornwell

Silver Aiko Diehl

1500 meter run

50-54 Gold Rose Pittman

55-59 Gold Lynda Aoki

Silver Janet Emery

Bronze Carol Jackson

60-64 Gold Carrie Ries

65-69 Gold Jean Cornwell

Silver Aiko Diehl

75-79 Gold Chloe Parr

Track and Field - men

High Jump

50-54 Gold Ed Diaz

Silver David Harris

55-59 Gold John Emery

60-64 Gold James LaMont

Silver Doug Whittle

Bronze Ron Snipe

65-69 Gold Neil Dahmen

Silver Mike Walton

70-74 Gold Ruggles Larson

75-79 Gold Jack McCarn

Long Jump

50-54 Gold David Harris

55-59 Gold John Emery

60-64 Gold James LaMont

Silver Ron Snipe

65-69 Gold Neil Dahmen

Silver Gaylord Jackson

Bronze John Gardner

70-74 Gold Ruggles Larson

75-79 Gold Jack McCarn

80-84 Gold Del Reed

Shot Put

50-54 Gold John Wells

Silver Michael Lapointe

55-59 Gold John Emery

60-64 Gold Howie Kellogg

Silver James LaMont

65-69 Gold Mike Walton

Silver Lane Dowell

Bronze Neil Dahmen

70-74 Gold Ruggles Larson

75-79 Gold Jack McCarn

80-84 Gold Del Reed

Discus

50-54 Gold John Wells

55-59 Gold John Emery

60-64 Gold Howie Kellogg

Silver Lonnie Franz

Bronze James LaMont

65-69 Gold Lane Dowell

Silver Mike Walton

Bronze David Summers

70-74 Gold Ruggles Larson

75-79 Gold Jack McCarn

80-84 Gold Del Reed

Silver John Stanley

50 meter dash

50-54 Gold John Wells

Silver Michael Lapointe

Bronze Daryl Schruhl

55-59 Gold John Emery

60-64 Gold James LaMont

Silver Ron Snipe

65-69 Gold Gaylord Jackson

Silver Mike Walton

Bronze John Gardner

70-74 Gold Charles Benjamin

Silver Ruggles Larson

75-79 Gold Jack McCarn

80-84 Gold John Stanley

Silver Del Reed

100 meter dash

50-54 Gold Daryl Schruhl

Silver Michael Lapointe

Bronze David Harris

55-59 Gold John Emery

Silver Paul Field

60-64 Gold Doug Whittle

Silver James LaMont

Bronze Ron Snipe

65-69 Gold David Summers

Silver Harley Somers

Bronze Gaylord Jackson

70-74 Gold Charles Benjamin

Silver Ruggles Larson

75-79 Gold Jack McCarn

80-84 Gold Mel Leiman

Silver George Murray

Bronze Del Reed

200 meter dash

50-54 Gold Daryl Schruhl

Silver Ed Diaz

Bronze David Harris

55-59 Gold John Emery

60-64 Gold Doug Whittle

Silver Ron Snipe

65-69 Gold Doug Woollen

Silver Gaylord Jackson

Bronze Gary Wright

70-74 Gold Charles Benjamin

Silver Ruggles Larson

75-79 Gold Jack McCarn

80-84 Gold Mel Leiman

Silver George Murray

400 meter run

50-54 Gold Daryl Schruhl

Silver David Harris

Bronze Pete Porter

55-59 Gold John Emery

60-64 Gold Doug Whittle

Silver Ron Snipe

65-69 Gold Paul Benton

Silver Gary Wright

Bronze Jimmy Smith

70-74 Gold Ruggles Larson

75-79 Gold Jack McCarn

80-84 Gold Mel Leiman

Silver George Murray

800 meter run

50-54 Gold Daryl Schruhl

Silver David Harris

Bronze Michael Lapointe

55-59 Gold John Emery

60-64 Gold Peter O’Neil

Silver John Sherrill

65-69 Gold Paul Benton

Silver Doug Woollen

Bronze Glenn Jurges

70-74 Gold Ruggles Larson

75-79 Gold Jack McCarn

80-84 Gold George Murray

1500 meter run

50-54 Gold Daryl Schruhl

Silver David Harris

Bronze Pete Porter

55-59 Gold John Emery

60-64 Gold Peter O’Neil

Silver John Sherrill

Bronze Dan Austed

65-69 Gold Paul Benton

Silver Doug Woollen

Bronze Glenn Jurges

70-74 Gold Ruggles Larson

75-79 Gold Jack McCarn

80-84 Gold George Murray

Pickleball

Mixed Doubles

50-54 Gold Christi Lewis/Dennis Duey

60-64 Gold Donna Boudet/Robert Sester

Silver Linda Holt/Nicolas Holt

Bronze Ruth Pratt/Charles Pratt

65-69 Gold Pat Weber/David Hansen

Silver Frances Burch/Thomas Lewis

70-74 Gold Janet Floyd/Herbert Schmitt

75-79 Gold Lois Mahaney/Norm DeRousie

Women’s Doubles

50-54 Gold Christi Lewis/ Della Esau

60-64 Gold Linda Holt/Ruth Pratt

Silver Sam Minkoff/Mary Wanecheck

Bronze Donna Boudet/Carrie Reis

65-69 Gold Pat Webber/Lois Mahaney

70-74 Gold Frances Burch/Janet Floyd

Men’s Doubles

60-64 Gold Ronald Beachy/Harlan Buitenveld

Silver Robert Sester/Dennis Duey

Bronze Jack O’Brien/Fowler Stratton

65-69 Gold Richard Belmont/Gerald Drake

Silver Dave Hansen/Nicolas Holt

Bronze Thomas Lewis/Herbert Schmitt

70-74 Gold Robert Merhaut/Charles Pratt

Women’s Singles

60-64 Gold Donna Boudet

Silver Ruth Pratt

Bronze Carrie Ries

Men’s Singles

60-64 Gold Harlan Buitenveld

Silver Ron Beachy

65-69 Gold Dennis Duey

Silver Gerald Drake

Bronze Rich Belmont

70-74 Gold Robert Merhaut

Silver Herbert Schmitt

75-79 Gold Charles Pratt

Women’s Swimming

25 yard freestyle

55-59 Gold Carol Bichon-Jackson

25 yard backstroke

55-59 Gold Carol Bichon-Jackson

25 yard breaststroke

55-59 Gold Carol Bichon-Jackson

50 yard backstroke

55-59 Gold Carol Bichon-Jackson

50 yard breaststroke

55-59 Gold Carol Bichon-Jackson

Men’s Swimming

25 yard freestyle

50-54 Gold Peter Porter

60-64 Gold Doug Whittle

Silver Ron Snipe

65-69 Gold Harley Somers

Silver John Gardner

70-74 Gold William Crawford

25 yard backstroke

60-64 Gold Doug Whittle

Silver Ron Snipe

65-69 Gold John Gardner

25 yard breaststroke

60-64 Gold Ron Snipe

65-69 Gold Harley Somers

70-74 Gold William Crawford

25 yard butterfly

60-64 Gold Ron Snipe

50 yard freestyle

50-54 Gold Peter Porter

60-64 Gold Doug Whittle

Silver Ron Snipe

65-69 Gold Harley Somers

Silver John Gardner

50 yard backstroke

60-64 Gold Ron Snipe

Silver Doug Whittle

50 yard breaststroke

60-64 Gold Ron Snipe

65-69 Gold Harley Somers

70-74 Gold William Crawford

50 yard butterfly

60-64 Gold Ron Snipe

100 yard breaststroke

70-74 Gold William Crawford

500 yard freestyle

50-54 Gold Peter Porter

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Oct 31 edition online now. Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates