Sports

Bremerton track hosts Crosspoint, 4 others

Crosspoint 4x400 relay anchor Jonathan O’Neil and Bremerton’s anchor fight for second place.  - Photo by Wes Morrow
Crosspoint 4x400 relay anchor Jonathan O’Neil and Bremerton’s anchor fight for second place.
— image credit: Photo by Wes Morrow

Six teams converged on Bremerton High School to participate in the school’s track invitational on Saturday. Bremerton, Bainbridge, Ketchikan, Crosspoint Academy, Kennedy Catholic and Decatur participated in the meet.

Bremerton coach Jeremy Blum said the meet was an opportunity for participants from the six schools to work on their individual times and distances. Unlike certain meets with schools from within the Olympic League, Saturday’s meet was not one in which schools competed for the top team placement.

Placements for all athletes from Bremerton High School and Crosspoint Academy are listed below. The first-place finisher has been listed regardless of school for reference.

Girls

100 meters — 1, Ericka Budinich, Decatur, 13.13, 7, Blakely Sanders, Bremerton, 14.08, 10, Elisha Claghorn, Bremerton 15.04, 11. Giselle Bright, Bremerton, 15.40, 13, Jamie Shaw, Crosspoint Academy, 15.90, 15, Natalie Forney, Crosspoint, 16.78.

200 — 1, Ericka Budinich, Decatur, 27.22, 2, Grace Garguile, Crosspoint, 27.24, 10, Kailie Nation, Crosspoint, 32.39.

400 — 1, Grace Garguile, Crosspoint, 5, Christine Foresha, Bremerton, 1:03.44, 9, Julie Skelton, Bremerton 1:12.91, 10, Fiona Millis, Bremerton, 1:15.27, 11, Zoe Skiadopoulou, Bremerton, 1:16.30.

800 — 1, Mikelle Ackerley, Bainbridge, 2:23.28, 5, Fiona Millis, Bremerton, 3:00.69.

4x100 Relay — 1, Bremerton, 54.80.

Shot Put — 1, Parris Watson, Decatur, 34 feet and 10 inches, 2, Alexus Pursell, Bremerton, 28-4, 4, Amanda Merrill, Bremerton, 26-1 1/2, 9, Amy Frank, Bremerton 20-11 1/4, 11, Rachel Vetch, Bremerton 15-8.

Discus — 1, Parris Watson, Decatur, 98-5, 5, Amanda Merrill, Bremerton, 75-01, 7, Alexus Pursell, Bremerton, 68-01, 8, Elizabeth Elam, Bremerton, 60-0, 9, Amy Frank, Bremerton, 56-4, 10, Rachel Vetch, Bremerton, 55-11, 14, Zoe Wiltz, Crosspoint, 46-08.

Javelin — 1, Kelsie Styrlund, Bremerton, 84-3, 7, Julie Skelton, Bremerton, 64-4, 10, Zoe Wiltz, Crosspoint, 38-10.

High Jump — 1, Blakely Sanders, Bremerton, 4-8, 2, Elisha Claghorn, Bremerton, 4-6.

Long Jump — 1, Ericka Budinich, Decatur, 17-2 1/2, 2, Giselle Bright, Bremerton, 13-8, 3, Erika Claghorn, Bremerton 13-6.

Triple Jump — 1, Amanda Shoiyama, Kennedy Catholic, 31-8 1/2, 3, Erika Claghorn, Bremerton, 28-1 1/4, 4, Fiona Millis, Bremerton, 25-8 1/2.

Boys

100 meters — 1, Kevin Young, Decatur, 11.72, 5, Harlin Jones, Bremerton, 12.09, 7, Justin Palaganas, Bremerton, 12.42, 8, Jay-Ar Arsenio, Bremerton 12.76, 10, Daniel Yu, Crosspoint, 13.67.

200 — 1, Antonio Wynter, Kennedy, 24.25, 4, Harlin Jones, Bremerton, 24.56, 5, Justin Palaganas, Bremerton, 26.18, 7, Jay-Ar Arsenio, Bremerton, 27.46, 8 Daniel Yu, Crosspoint, 27.86.

400 — 1, Isaac Haubrick-Feil, Kennedy, 53.21, 5, Jonathan O’Neil, Crosspoint, 55.01, 8, Jens Elam, Bremerton, 57.14.

800 — 1, Camden Harris, Kennedy, 2:07.73, 2, Jonathan O’Neil, Crosspoint, 2:10.09, 5, Tommy Gardern, Bremerton, 2:18.03, 12, John Reichel, Crosspoint, 2:25.25, 14, Brendan Durgin, Bremerton, 2:27.45, 15, Brandon Chavez, Bremerton, 2:38.02.

Mile — 1, Nick Dorsett, Kennedy, 4:33.08, 5, Jace Bonagofski, Bremerton, 5:15.70, 9, John Busch, Bremerton, 5:23.26.

3200 — 1, Nick Dorsett, Kennedy, 10:00.13, 3, Jace Bonagofski, 11:31.69.

110 Hurdles — 1, Drew Thompson, Kennedy, 16.25, 3, Ron Matro, Bremerton, 18.05.

300 Hurdles — 1, Chris Kelley, Crosspoint, 43.56, 2, Roddrick DeJesus, Bremerton, 44.41, 7, Ron Matro, Bremerton, 47.01, 8, Justin Palaganas, Bremerton, 48.21.

1.5k Steeplechase — 1, Tyler Cox, Bainbridge, 4:45.96, 4, Mikal Pattee, Crosspoint, 5:11.55.

4x100 Relay — 1, Bremerton (Ron Matro, Harlin Jones, Jay-Ar Arsenio, Justin Palaganas), 47.75.

4x400 Relay — 1, Kennedy (Kendall Momon, Camden Harris, Isaac Haubrick-Feil, Corbin White), 3:43.08, 2, Crosspoint (Mikal Pattee, Chris Kelley, Johnathan O’Neil, Seth Hushchka) 3:52.76, 3, Bremerton (Jens Elam, Chance Jordan, Roddrick Dejesus, Tommy Gardner), 3:52.87.

Shot Put — 1, Joshua Bennet, Decatur, 40-10 1/2, 2, Tim Riders, Bremerton, 40-4, 10, Jens Elam, Bremerton, 30-2 1/2, 14, Hunter Benton, Bremerton, 29-1.

Discus — 1, Noel Maafala, Decatur, 130-0, 7, Jens Elam, Bremerton, 99-10, 12, Hunter Benton, Bremerton, 80-9, 13, Tim Riders, Bremerton, 71-5, 16, Brendan Durgin, Bremerton 66-1, 20, Donald Burr, Bremerton, 50-0.

Javelin — 1, Taylor Wilson, Bainbridge, 162-2, 10, Brendan Durgin, Bremerton, 89-3, 12, Chance Jordan, Bremerton, 79-8, 14, Hunter Benton, Bremerton, 61-6, 15, Donald Burr, Bremerton, 61-5.

Pole Vault — 1, Evan Larsen, Kennedy, 11-3, 2, Tommy Gardner, Bremerton 9-0.

Long Jump — 1, Kevin Young, Decatur, 20-3, 2, Roddrick DeJesus, Bremerton, 19-10, 7, Tommy Gardner, Bremerton, 16-11.

Triple Jump — 1, Tracy Wilson, Decatur, 40-10 3/4, Roddrick DeJesus, Bremerton, 40-10 1/2, 5, Ron Matro, Bremerton, 36-5.

 

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Oct 24 edition online now. Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates